اثر بخشی آموزش خلاقیت برافزایش نگرش کار آفرینانه بیکاران شهر تهران-دانلود پایان نامه رشته روانشناسی-دانلود

دانلود متن کامل پایان نامه رشته روانشناسی

عنوان کامل پایان نامه :

 اثر بخشی آموزش خلاقیت برافزایش نگرش کار آفرینانه بیکاران شهر تهران

تکه هایی از این پایان نامه :

خلاقیت و سن :

درخصوص رابطه سن و خلاقیت گزارشهای مختلف و بعضاً متضادی داده شده است ، به عنوان نمونه یک آمار ، اوج خلاقیت را سن شصت سالگی نشان می دهد و آمار دیگر بچه ها را خلاق تر معرفی می کند . این درست است که بعضی افراد با بالا رفتن سن خلاق تر می شوند و عده ای برعکس ، هر چه سنشان بیشتر می شود خلاقیتشان کمتر می شود و دلیل این امر درنحوه استفاده از تجربه است . به این معنا که اگر چه یادگیری از تجربه ها مفید ولازم است ، اما عده ای عادت می کنند که تجربه هایشان را به موارد دیگرکه زیاد هم به موضوع مرتبط نیست ، تعمیم دهند و لذا همین تجربه به جای اینکه ذهن فرد راخلاق تر کند ، موجب کلیشه ای شدن تفکر وی شده و نهایتاً هر چه بالاتر می رود ، تجارب قبلی تبدیل به قالب های کهنه تر و ریشه دارتر می گردد .  این وضع وقتی وخیمتر می شود که تجارب غیر واقعی را به موضوعات ، غیرمرتبط واقعی سرایت دهیم ،چون سیستم اعصاب مغز تجربه غیرواقعی را ازخیالی تشخیص نمی دهد.

بنابراین میتوان چنین نتیجه گرفت : اگر فرد از تجارب خود درست استفاده کند و محیط مناسبی داشته باشد ، هرچه سنش بالاتر رود باید خلاق تر شود (صمد آقایی, 1383).

شواهد علمی مبنی بر این که خلاقیت از سن تمرد می کند بوسیله پروفسورها روی سی لهمان [1] استاد دانشگاه  اوهایو مورد تحقیق قرار گرفته است . یکی از مطالعات وی بزرگانی را که در زمان خویش ایده هایی که اهمیت جهانی داشته خلق کرده اند، مورد بررسی قرار داده است از 1000 موقعیت خلاق که پروفسور لهمان ذکر نموده است متوسط سنی که این ابداعات در آن سن واقع گردیده 74 سال بوده است . ( اسبورن، ترجمه : قاسم زاده ، 1368)

در رابطه بین سن و خلاقیت می توان گفت؛ اگر فرد از تجارب خود استفاده کند, و محیط مناسبی هم داشته باشد با افزایش سن , خلاق تر می شود. در غیر این صورت با بالا رفتن سن از خلاقیت وی کاسته خواهد شد (کیا ,1386).

[1]– Harvey c. lehman

فرضیه های پژوهش :

فرضیه اصلی: آموزش خلاقیت بر افزایش نگرش کارآفرینانه بیکاران مؤثر است .

فرضیه های فرعی:

 1) آموزش خلاقیت بر افزایش رفتار کارآفرینانه مؤثر است.

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه روانشناسی

لینک متن کامل پایان نامه رشته روانشناسی با عنوان :اثر بخشی آموزش خلاقیت برافزایش نگرش کار آفرینانه بیکاران شهر تهران با فرمت ورد