دانلود پایان نامه

2-6-1 حشیش و مشکلات وابسته به اون

مصرف دراز مدت حشیش، تغییراتی در سطح آگاهی شخص به وجود می بیاره که در آخر می تونه علایم نوروز ، سایکوز، و یا مشکلات شدید و پایدار رو بسازه . مشکل سایکوز به وجود اومده توسط حشیش بسیار کمیابه، اما افکار پارانوئیدی گذرا شایع هستن و آدمایی که به مدت طولانی تر از فراورده های قوی تر حشیش به کار گیری کرده ان، ممکنه به دوره های سایکوز به نام «جنون شاهدانه[2]» گرفتار شن.

از خیلی بد ترین اثرات روانی به وجود اومده توسط مصرف حشیش می توان اضطراب، احساس مردن، دل تنگی، پانیک، آسیب در شناخت ، کندی روانی حرکتی و افزایش نشونه های مرضی سایکوز رو نام برد (هال، 1999،به نقل از نعیمه بزمی 1390).

از مشکلات عادی مربوط به مصرف دراز مدت حشیش سندرم از دست دادن انگیزه[3] می باشه منظور از سندرم از دست دادن انگیزه، یعنی بی میلی شخص در ادامه انجام دادن کار و یا انجام تکالیف تحصیلی در علم آموزان و دانشجویان می باشه. اینجور مریضی بدون نیرو وبی حاله ، بیشترً فرد ً تنبل به نظر می رسد (نعیمه بزمی، 1390).

 

 

2-6-2 کوکائین[4] و مشکلات وابسته به اون

کوکائین داروی اعتیاد آور بسیار قویست و به عنوان  تقویت کننده مثبت رفتاری حساب می شه و می تونه وابستگی روانی بسیار شدیدی رو بسازه.

مصرف مقادیر زیاد کوکائین به مدت طولانی می تونه عوارضی چون تحریک پذیری و نوسان خلق، رفتار خشونت بار، تنهایی اجتماعی یا پارانویا و علائم مثل مانیا، از دست دادن علاقه و لذت و افسردگی ایجاد می کنه .

مصرف کنندگان مقادیر زیاد کوکائین، دچار نشونه های دیوونگی می شن.مثلا امکان داره اون ها در معرض توهم و هذیون شن و احساس گیجی، سوءظن و سراسیمگی کنن که حالت های شبه دیوونگی بسیار ناراحت کننده و حتی وحشتناکی هستن.

وقتی که اثر کوکائین از بین می رود مصرف کننده «احساس فروریزی[5]» یا «سقوط» می کنه و به خلق دپرس، مشکل خواب، بی قراری، اشتیاق مبرم و خستگی دچار می شه. مصرف کنندگان هم اینکه در بلندمدت عوارضی چون لرزش بدن، افسردگی روانی، بی اشتهایی، لاغری و آسیب به بافت بینیا رو نشون می بدن.  مشکلات کلی ترک کوکائین، شامل افسردگی، خستگی و بی خوابی هستن .

2-6-3 مواد توهم زاLSD و مشکلات وابسته به اون

اثرات روان شناختی شامل

  • توهم و هذیون پارانوئید
  • مشکل در قضاوت
  • مشکل در تفکر و استدلال ذهنی
  • مشکل در کارکرد شناختی چون توجه، دقیق شدن و فوکوس کردن ودقت
  • مسخ شخصیت
  • پریشونی ادراکی

2-6-4 کافئین و مشکلات وابسته به اون

طبق DSM.IV.TR مشکل اضطرابی به وجود اومده توسط مصرف طولانی و دوز بالا ممکنه علاوه بر مسمومیت کافئین ظاهر شه. اضطراب مربوط به مصرف کافئین شدید مشکل اضطراب فراگیره و مریض گرفتار به لوسمی چون عصبانیت، پرحرفی، ، تحریک پذیری رو نشون می بده و از کمبود انرژی و بی خوابی رنج می برد. مشکل خواب یکی از مشکلات دیگریست که در جریان مسمومیت با کافئین ظاهر می شه .

طبق  DSM-IV-TR مسمومیت با کافئین می تونه با تأخیر در خواب رفتن، ناتوانی واسه موندن در خواب (خوابهای منقطع) و زود بیدار شدن در رابطه باشه (APA، 2000).

2-6-5 نیکوتین و مشکلات وابسته به اون

اثرات روان شناختی به وجود اومده توسط مصرف نیکوتین، شامل اثرات خوب ابتدایی مثل احساس آرامش عضلانی و سرخوشی از نظر رفتاری، اثرات تحریکی و مثبت ابتدایی سیگار موجب بهبود و افزایش توجه، تمرکز، یادگیری و توانایی حل مسئله می شه . هم اینکه کشیدن سیگار موجب بالا رفتن خلق ، کاهش نا آرومی و کاهش احساس افسردگیه.

آرامش

از نظر میاتا ویانا گیتا (2001)، یکی از احساساتی که پیش از تأثیرگذاری نیکوتین در سیگاری ها به وجود می آید، احساس خارش در پشت گلویشانه.

البته، این احساس به خودی خود لذت چندانی نداره، اما افراد سیگاری از آن لذت می برند یا اینکه دلیل این لذت رو نمی دانند، اما دلیل بروز اون رابطه نزدیکی با آثار پاداش نیکوتین داره .

2-6-6 آمفتامین و مشکلات وابسته به اون

اثرات روان شناختی به وجود اومده توسط مصرف آمفتامینا عبارتند از : احساس سرخوشی، توهمات پارانوئیدی، عزت نفس، اعتمادبه نفس، بیش فعالی، پرحرفی، رفتارای قالبی و تکراری و احساسات بزرگ نمایی آمیز نسبت به خود (احساس برتری و یا داشتن توانایی های خارق العاده ) (نعیمه بزمی، 1391).

از علائم جسمی و روان شناختی طولانی به وجود اومده توسط مصرف پی به دنبال آمفتامینا می توان از مواردی چون سکته، پارگی عروق ، مشکل کلیه، ضایعه قلبی و عروقی، ضایعه کبدی، سوءتغذیه، کاهش وزن، مشکل در خواب، فلج موقت، تشنج و اغماء، توهمات شنیداری، دیداری یا لامسه، حرکت های قالبی چهره، خشونت، عکس العمل های سایکوز مثل به اسکیزو فرنی، پارانویا، پانیک و افسردگی نام برد.

طبق DSM-IV-TR مشکلات به وجود اومده توسط وابستگی به آمفتامینا عبارتند از :

– مشکلات سایکوز

– مشکل خلقی

– مشکل اضطرابی

– کژکاری جنسی

– مشکل خواب (کاپلان و سادوک، 2000).

وقتی که مصرف دارو قطع می شه مشکلات دیوونگی بهبود می یابد ولی با مصرف زیاد ممکنست افسردگی شدید به خفگی بیش از اندازه ظاهر شه . در بعضی موارد، مصرف شدید و طولانی کابوس رو به دنبال داره

2-6-7 مشکلات به وجود اومده توسط مصرف بلندمدت مواد استنشاقی

آسیب های کبدی و کلیوی برگشت ناپذیر ، آتروفی مغزی، صرع لوب تمپورال، کاهش IQ، درد قفسه سینه، دردهای عضلانی و مفاصل، خستگی، کاهش اشتها، تهوع، استفراغ  ، اسهال، گرفتگی مجرای تنفسی ، زخم های داخل بینی و دهن، خونریزی دینی، نابودی عقل پایدار یا دمانس،مشکلات سایکوز چون حالات پارانوئیدی، مشکل خلق چون افسردگی از خود بی خود شدن، حمله های غش مثل ، مشکلات جنسی، مشکلات اضطرابی چون پانیک، و اضطراب فراگیررا می توان نام برد (میلر1983  به نقل از فریبرزپویان1386).

2-6-8  مشکلات وابسته به داروهای بیحالی زا، خواب آور و یا ضد اضطراب

مشکلات وابسته به گروه های بیحالی زا، خواب آور یا ضد اضطراب در DSM-IV-IR عبارتند از:

– وابستگی، سوءمصرف، مسمومیت و علایم ترک داروهای بیحالی زا، خواب آور ، یاضد اضطراب

– دلیریوم مسمومیت، دلیریوم ترک به داروهای بیحالی زا، خواب آور و یا ضد اضطراب

– نابودی عقل پایدار به وجود اومده توسط مصرف دراز مدت داروهای بیحالی زا، خواب آور یا ضد اضطراب

– مشکل سایکوز به وجود اومده توسط مصرف داروهای بیحالی زا، خواب آور و یا ضد اضطراب همراه با هذیون یا توهم

– مشکل خلقی به وجود اومده توسط داروهای بیحالی زا، خواب آور یا ضد اضطراب

– مشکل اضطراب به وجود اومده توسط داروهای بیحالی زا، خواب آور یا ضد اضطراب

– کژکاریای جنسی به وجود اومده توسط داروهای بیحالی زا، خواب آور یا ضد اضطراب

– مشکل خواب به وجود اومده توسط داروهای بیحالی زا، خواب آور یا ضد اضطراب (ApA، 2000).

[1] Cannabis

[2] Hempinsanity

[3] Amotivation

[4] Cocaine

[5] Crash