دانلود پایان نامه ميزان اهميت هر كدام از مدلهاي نظري ارائه شده در مورد شايستگي ها در شرکت فـولاد مباركـه اصفهان

دانلود پایان نامه

فرافوردیسم

فوردیسم پس از یک دوره 25 ساله ثبات و پایداری به پایان راه خود رسید (صالحی عمران، 1386). تغییر از نظام تولید فوردیسم به تولید فرافوردیسم یکی از مباحث زیر بنایی تغییرات اقتصادی، اجتماعی و آموزشی است. دامنه این تغییرات بسیار متنوع است و حوزه ای گسترده ای از آموزش، ایجاد مهارت و کارآموزی را شامل می شود. این عوامل باعث شده تا برنامه ریزان سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و آموزشی را با سوالاتی از این قبیل که صنعت به چه میزان نیـازمند یـادگیری، مـهارت و دانش کـارکنان خـود است و اینـکه تـا چه اندازه در عمل از این مهارت ها و دانش ها بهره برداری می شود، روبرو کند.

بسياري از صاحبنظران معتقدند كه مشخصه گذر اقتصادي از الگوهاي توليدي و سازماني فورديسم به الگوهاي توليدي فرافورديسم عواملي از قبيل: انـعطاف، پـاسخـگويي سريع، فناوري و نوآوري هاي مديريتي مي باشد. در نظام توليد فورديسم نيروي انساني از استقلال و قضاوت ها و اظهار نظر اندكي برخوردار بود، حال آنكه در مديريت سازماني فرافورديسم نيروي انساني نيازمند مجموعه تازه اي از مهارت ها و توانايي هاست تا بتواند در فرايند تعامل، تصميم گيري و كار، نقش فعالي داشته باشد.

«فرافوردیسم با استفاده از ماشین آلات چند منظوره و سازگار با نـوع کالاهای درخواستی، ماشین آلات منعطف، طراحی و تولید توسط رایانه و بهره گیری از متخصصین چند مهارتی امکان تولید به موقع و بر پایه سفارش مشتری را فراهم ساخت. از منظر سازمانی نظام تولید فرافوردیسم سازمانی مسطح دارد که مشاغل در آن باز، گسترده و چند مهارتی است. بین کارگران فنی و دستی ارتباط نزدیکتری برقرار است و همه کارکنان مشارکت فعالانه ای در طراحی، اجرا و ارزیابی فرایند تولید دارند. در نتیجه تاکید زیادی بر کارآموزی و مهارتهای چندگانه صورت می گیرد» (مهرعلی زاده، 1999). سازماندهی کار بر پایه کار گروهی و حل مسئله، چرخش شغلی، چند مهارتی بودن، استقلال عملکرد و تفویض اختیارات بیشتر به کارکنان، برقراری شرایط کاری مناسب برای همه کـارکنـان و کـاهش سـطوح مدیـریتی جزء ویژگی های بارز نظام تولید فرافوردیسم می باشد.

 متن فوق بخش هایی از این پایان نامه بود

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه روانشناسی

لینک متن کامل پایان نامه فوق با فرمت ورد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *