دانلود پایان نامه

رضایت زناشویی: رضایت مندی زناشویی رو بیشتر به شکل نگرشا یا احساسات کلی فرد درباره همسر و رابطه اش تعریف می کنن (فرخ دوست و همکاران، 1384). رضایت مندی زناشویی یه پدیده داخل فردی و یه برداشت فردی از همسر و رابطه س، اینجور تعریفی از رضایت مندی زناشویی بیان کننده اینه که رضایت مندی یه معنی تک بعدی و نشون دهنده آزمایش کلی فرد درباره همسر و رابطه اشه (همون منبع، ص 296). رضایت مندی زناشویی نتیجه توافق زناشویی 1ه و به شکل داخلی احساس می شه. اصطلاح توافق زناشویی، رابطه مناسب زن و شوهر رو توضیح می ده.

محققان واسه آسونی در امتحان، هم اینکه عملیاتی کردن این معنی، رضایت مندی زناشویی رو به چار بعد اساسی تقسیم کردن :

الف) جاذبه: یعنی جنبه ای از یه وسیله، یه فعالیت یا یه شخص که تحریک کننده پاسخای نزدیکی در بقیه باشه. تمایلی واسه نزدیک شدن به یه وسیله، فعالیت یا شخص که در رضایت مندی زناشویی جاذبه های بدنی و جنسی آدم روش زوم شده (صالحی فدری، 1378).

ب) تفاهم: ارتباطی بر اساس پذیرش دو طرفه، راحت و بدون نا آرومی و نگرانی خاطر که بین دو نفر برقرار می شه (میراحمدی زاده و همکاران، 1382).

ج) نگاه: یه جور سوگیری عاطفی داخلی که عمل یه فرد رو تبیین می کنه. در اصل این تعریف در برگیرنده قصد و قصد فرده (همون منبع، ص 58).

د) سرمایه گذاری: منظور از این عبارت اینه که هر کدوم از زن و شوهرا واسه بهتر ساختن رابطه و هم خوشایندی طرف مقابل، کارایی رو انجام میدن و یا از انجام اون دوری می کنن. به بیان دیگه مقابله به مثل کردن وقتی که رفتار طرف مقابل پاداش دهندهه، و دوری از انجام عمل دوطرفه وقتی که رفتار ایشون پاداش دهنده نیس (صالحی فدری، 1378).

آدم خواهان راحتی، آسایش و کامجوییه و به خاطر این دنیا رو محل برآورده شدن این خواستها می دونه و یا دست کم می خواد که اینجور باشه. اما از اونجا که دنیا محل راحتی و آسایش نیس، میان انتظارات اون با واقعیت ناهماهنگی به وجود میاد و در نتیجه احساس شکست می کنه و بی تاب می شه.

مشکل خانوادگی از اونجا شروع می شه که این احساس شکست، به روابط همسران منتقل می شه چون هر کدوم از همسران تصور می کنه دیگری عامل شکست ویه و همین تصور موجب بروز نارضایتی و اختلاف می شه. این در حالیه که هیچ کدوم تقصیر ندارن دنیا محل آسایش نیس.

از پایهً خدا متعال آسایش رو در بهشت قرار داده و مردم اون رو در دنیا می جویند و به خاطر این اون رو پیدا نمیکنن. (ان الله عزوجل یقول… وضعت الراحه فی الجنه و الناس یطلبونها فی الدنیا فلا یحدونه)

کاملا معلومه هرکی چیزی رو طلب کنه که وجود نداره خود رو به زحمت انداخته و چیزی به دست نمیhره (من طلب مالم یخلق، أتعب نفسه و یرزق قیل: یا رسول الله! و ما الذی لم یخلق؟ قال: الراحه فی الدنیا)

محققان عوامل زیادی رو در اندازه رضایت زناشویی همسران مؤثر دونسته ان.

داشتن تشابهات در مسائل عقیدتی، رشد عاطفی، شباهت مذهبی، سطح اقتصادی، طبقه اجتماعی، وضعیت تحصیلی، بیان عشق و محبت به یکدیگر، توافق در روابط جنسی و برخورداری از مهارتای ارتباطی، عواملی هستن که اثر اونا در رضایت زناشویی خیلی وقتا مورد تأیید قرار گرفته.

مهم ترین عوامل واسه ازدواجای موفق عبارتند از:

ازدواج

  1. پختگی روانی و رشد عاطفی، فکری دو طرف

این ویژگی به سن بستگی نداره و هر فردی باید هنگام ازدواج به رشد عاطفی، فکری و اجتماعی به طور کاملً رسیده و بالغ شه. چون رشد عاطفی، فکری با رشد هوشی رابطه مستقیم داره اختلاف زیاد در این مورد دلیل بروز اختلاف و نارضایتی زناشویی می شه.

ازدواج

 

 

  1. طرز فکر، عقاید و تمایلات

باید قبل از وارد شدن به زندگی زناشویی به ویژهً در زمان نامزدی در موضوعات مهم زندگی توافق نظر وجود داشته باشه. ثابت شده که توافقای زیاد قبل از ازدواج، روابط بعد از ازدواج رو هم محکم تر کرده و معنی و معنی بهتر به زندگی زناشویی میده.

ازدواج

  1. عقاید مذهبی

عقاید مذهبی در خوشبختی کانون خانوادگی اهمیت داره. تحقیقات نشون میده که اعتقادات و نگرشای زن و مرد اکثراً پس از ازدواج ادامه پیدا میکنه و اگه زن و شوهر از یه مذهب ولی دارای اعتقادات و دید فلسفی متفاوت نسبت به اصول و موازین مذهبی خود باشن بازم باعث اختلافات عدیده شده و دیگه مسائل زندگی رو هم تحت تاثیر قرار میده.

ازدواج

  1. اختلافات طبقاتی

تو یه ازدواج مطلوب همیشه باید شباهت طبقاتی تا اونجا که امکان داره وجود داشته باشه. هر چی زن و شوهر از نظر طبقاتی شباهت داشته باشن، امکان رضایت، خوشبختی و خوشبختی بیشتره.

ازدواج

  1. توافق و طرز فکر درباره امور جنسی

تحقیقات نشون میده که مسائل جنسی ار دید اهمیت در ردیف مسائل درجه اول یه زندگی زناشویی قرار داره و موافقت و رضایت در روابط جنسی از مهم ترین علل خوشبختی زندگی زناشوییه. اونقدر که این روابط ارضا کننده و کامل نباشه باعث ناراحتی شدید، اختلافات و حتی از هم پاشیدگی خونواده می شه.

خونواده

  1. بیماریای روانی در خونواده

وراثت یکی از عوامل مهم بیماریای جسمی و روانیه بنابر این شایستهه در موقع انتخاب همسر، تحقیقات لازم در این باره انجام شه. یکی از عوامل کلیدی در پایداری زندگی مشترک، تعهد دو طرف نسبت به ازدواجه. واسه پایداری ازدواج، اولین سؤالی که به ذهن می رسه اینه که “چیجوری این تصمیم یا کار به ارتقا کیفیت زندگی مشترک من کمک می کنه؟”

خصوصیات دیگه ازدواجای پایدار به قرار زیر هستن:

اعتماد: دو طرف اطمینان دارن که تحت هر شرایطی از هم مراقبت کرده و مورد نفی، تمسخر و خشونت طرف مقابل قرار نمی گیره.

ارزشای مشترک: اعتماد و اطمینان، مؤید ارزشای مشترک بوده و احساس احترام دوطرفه رو تقویت می کنه و به دو طرف زمینه مشترکی واسه برطرف کردن اختلافات میده.

رابطه پایدار و همیشگی: یکی از ارزشای مشترک در ازدواج پایدار، این مسئله س که وقتی مشکلاتی ظاهر شد رابطه به همنمی خوره و زندگی از هم نمی پاشد.

رابطه خوب: روابط خوب با صفاتی مثل رو راست، باز، خوب از نظر کلامی و غیر کلامی توضیح می شه.

قبول برابری: قدرت پذیرش خود و طرف مقابل با تموم نقاط ضعف و قوت بودن ادعای بی نقصی در هر دو طرف هست.

سهیم کردن دوطرفه احساسات و احساسات و تشکر از یکدیگر: این احساس که هر کدوم از دو طرف، از دیگری لذت برد و احساس کنه که واسه دیگری مهمه.

صمیمیت: وقتی عمیق ترین و آسیب پذیرترین بخش روح، روان و تن آدم با دیگری سهیم می شه، قدرت نزدیکی تا این درجه در دو طرف هست.

شوخ طبعی: آخر سرً احساسی که بسیار پراهمیت بوده و بیشتر شناسایی نمی شه، شوخ طبعیه و افراد اون رو در خود تقویت نمی کنن.

پرورش هر کدوم از این خصوصیات می تونه در تحکیم و تقویت ازدواج و ارتقا سلامت جسمی و روانی خیلی موثر باشه.

روزگار واسه زن و شوهرها، روش های زندگی مختلفی میسازه و واسه هر کدوم از اونا حالتای روانی خاصی بوجود میاره. در هر کدوم از رویدادهای زندگی دشواریای واقعاً غم انگیز و طاقت فرسا پیش میاد. کسی می تونه از زیر این دشواریا سالم بیرون بیاد و دوباره موافق شه که قبلاً آمادگی داشته باشه و دیدگاه مثبت هم در پیش گرفتن کنه.

رضایت از زندگی زناشویی یه هدف معنویه. رضایت فرد از رابطه بستگی به کیفیت رابطه داره و مبنی بر دو عامل درک فرد از یافته های رابطه و سطح مقایسه کلی ایشون بستگی داره. اگه رابطه ای مطلوب باشه و با امیدها و انتظارات هماهنگ باشه در نتیجه رابطه، رضایت بخشه و درک فرد از مطلوبیت یه رابطه رضایتمندی رو تحت اثر قرار میده. کلا ممکنه رابطه، مانعی واسه فرد باشه و اون رابطه رو خوب ندونه (میر خشتی، 1375).

یکی از عوامل مؤثر در رضایتمندی سطح فرهنگی خونواده پدر و مادری، زن و شوهره. فرهنگ عبارت از یه سری از افکار، نگرشا و روشای مواجه شدن با مسائل مختلفه که میشه از آن به عنوان یکی از عوامل تعیین کننده چگونگی رفتار افراد با یکدیگر نام برد.

رابطه جنسی: رضایت همسران از کیفیت و کمیت رابطه جنسی.

حل اختلافات: کمک زوجی به زوج دیگه که با اون نظرات و اهداف و رفتار اختلاف داره و حل اختلاف و جنگ به وجود اومده توسط منافع ناهم سو و اختلاف اهداف و ادراکات جور واجور.

رضایت از رابطه با خونواده اصلی: رضایت از کیفیت و نوع رابطه با خونواده خود و خونواده همسر ارزشای مذهبی: اندازه همخوانی همسران در اعتقاداتشان به ارزشای مذهبی.

فعالیتای تفریحی (اوقات فراغت): رضایت از نوع، کیفیت و زیادی شرکت در فعالیتای اجتماعی و تفریحی مورد علاقه هر زوج.

مدیریت منزل: رضایت از برخورد با خونواده اصلی، روش برخورد با فرزندان، نقشه ای مساوات        طلبانه زن و مرد و اداره امور مالی منزل.

رابطه همسران: توانایی همسران در توضیح و تشریح نیازها، خواستها و تمایلاتشان و هم توانایی توجه کردن به بقیه به خاطر ارائه پاسخای مناسب و دعوت از بقیه واسه روشن سازی دیدگاه اونا.

دیدگاه های نظری روابط زوجی (رضایت زناشویی)

مطالعه روابط خصوصی و عاشقونه، دیدگاه های نظری مختلفی رو ایجاد کرده که در کل به بررسی مقولات زیست شناختی، میان فردی، ارتباطی، اجتماعی و خانوادگی پرداخته ان. این دیدگاه ها کلا بر چرایی جذب شدن آدما به بعضیا خاص، رضایت مندی یا نارضایتی ارتباطی و ریشه های اون، تغییرات ظاهر شونده در رفتارای جنسی و روابط همراه با تعهد با گذشت زمان، ریشه های ناهشیار و عوامل هشیاری که در انتخاب همسر اثر می ذارن و تفاوتای ژنتیکی و اکتسابی زنان و مردان در کار تمایلات جنسی تأکید می کنن