پایان نامه ارائه تصویر روشنی از تئوری ذهن دانش آموزان دبستانی

دانلود پایان نامه

متغیرهای پژوهش

متغیر ملاک: هوش هیجانی

متغیرهای پیش بین: تئوری ذهن و سطوح سه گانه تئوری ذهن شامل تئوری ذهن مقدماتی (سطح اول)، نمود اولیه از تئوری ذهن واقعی (سطح دوم)، و جنبه­های پیشرفته تر تئوری ذهن (سطح سوم).

 

تعریف مفاهیم و متغیرهای مورد مطالعه

تئوری ذهن

تعریف نظری: توانایی نسبت دادن حالتهای ذهنی یعنی نیات، احساسات، خواسته­ها و باورها به خود و دیگران و درک این که حالات ذهنی دیگران می­تواند متفاوت از حالات ذهنی خود فرد باشد اصطلاحاً تئوری ذهن نامیده می­شود(خانجانی و هداوند خانی، 1388). علاوه بر این بارون کوهن[1] (2000)، تئوری ذهن را توانایی استنباط حالتهای ذهنی مانند مقاصد، خاطرات، باورها، و استفاده از آن برای درک و پیش بینی رفتار خود و دیگران می­داند. به اعتقاد وی تئوری ذهن منظومه­ای از انواع حالات ذهنی است که در ارتباط متقابل با یکدیگر است. فلاول(1999) معتقد است«که تئوری ذهن داراي سه سطح است که عبارتند از: سطح نخست تئوری ذهن که همان شکل­گیري ذهن مقدماتی است که به بازشناسی عواطف و وانمودسازی مربوط است، سطح دوم که در آن یک تئوری ذهن واقعی، ولی اولیه شکل گرفته است و شامل درک باور غلط است، و سطح سوم که جنبه­هاي پیشرفته­تر تئوری ذهن نظیردرک باور غلط ثانویه، درك شوخی و قضاوتهاي پیچیده را در بر می­گیرد.

تعریف عملیاتی:  میزان تئوری ذهن در پژوهش حاضر نمره­ای است که آزمودنی­ها(دانش­آموزان) از آزمون تئوری ذهن استرنمن[2] و همکاران (1999) کسب می­کنند.

میزان تئوری ذهن مقدماتی در پژوهش حاضر نمره­ای است که آزمودنی­ها(دانش­آموزان) از خرده مقیاس اول آزمون تئوری ذهن استرنمن و همکاران (1999) کسب می­کنند.

میزان اظهار اولیۀ یک تئوری ذهن واقعی در پژوهش حاضر نمره­ای است که آزمودنی­ها(دانش­آموزان) از خرده مقیاس دوم آزمون تئوری ذهن استرنمن و همکاران (1999) کسب می­کنند.

میزان جنبه­های پیشرفته­تر تئوری ذهن در پژوهش حاضر نمره­ای است که آزمودنی­ها(دانش­آموزان) از خرده مقیاس سوم آزمون تئوری ذهن استرنمن و همکاران (1999) کسب می­کنند.

[1]. Baron-Cohen

[2]. Steerneman

 متن فوق بخش هایی از این پایان نامه بود

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه روانشناسی

لینک متن کامل پایان نامه فوق با فرمت ورد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *