پایان نامه ارشد ارتباط عدم تحمل بلاتکليفي با اضطراب اجتماعي در دانشجويان

دانلود پایان نامه

فصل دوم:

مروري بر پيشينه‌هاي نظري و پژوهشي

1-1-  مقدمه

در اين فصل ابتدا به تاريخچه­ تحولي، علائم و ملاک­هاي تشخيصي و زيرگونه­هاي اختلال اضطراب اجتماعي مي­پردازيم و در ادامه همه­گيرشناسي، اثرات و پيامدها و علت­شناسي اين اختلال به تفصيل توضيح داده­ خواهد شد. و سپس  هر يک از متغيرهاي حساسيت اضطرابي، عدم تحمل بلاتکليفي و ذهن آگاهي شرح داده مي­شود و رابطه آن­ها با اضطراب اجتماعي بر اساس ديدگاه­هاي نظري و نيز شواهد پژوهشي در خارج و داخل کشور مطرح مي­گردد.

1-2-  مروري بر تاريخچه اختلال اضطراب اجتماعي

مفهوم فوبي به عنوان يک الگوي رفتاري همراه با ترس و حفاظت از خود قدمتي طولاني دارد. واژه فوبيا از لغت يوناني فوبوس[1] (به معناي پسر ارس يا خداي جنگ[2]) گرفته شده که به معناي ترس، وحشت و هراس است. فوبوس قادر است تا ترس و وحشت را در قلب دشمنان يونانيان القا کند (هافمن و اتو، 2008). بقراط[3] اعتقاد داشت که ترس و وحشت­هاي روزمره به افزايش دماي مغز و ازدياد صفرا در مغز منجر مي­شود. در قرون وسطي از ترس­هاي غير منطقي همراه با خُلق غمگين تحت عنوان ملانکولي[4] ياد مي­شد (هافمن و اوتو، 2008). ترس و اضطراب در فرهنگ اروپا تا پيش از قرن هجدهم عمدتاً به عنوان درد و رنج روحي در حوزه علايق نظريه­پردازان و فلاسفه بود. براي نمونه، باور مسيحي شايع اين بود که چنين ترسي ناشي از ارتکاب به گناه است (استراوينسکي، 2007).

قرن هجدهم شاهد سرآغاز «طبي نگري»[5] تجارب ناهنجار ترس بود. لذا براي نمونه مقاله­هاي پزشکي مربوط به قلب و احشاء داخلي، توصيف آن­چه امروزه تحت عنوان شکايات اضطرابي از آن ياد    مي­شود (دردهاي شکمي، خشکي دهان، احساس فشار در قفسه سينه) را آغاز کردند. تپش قلب نشانه بيماري قلبي و تنفس سريع علامت بيماري ريوي قلمداد مي­شد. به­ دنبال اين دوره، نيمه دوم قرن نوزدهم شاهد فرآيند «رواني انگاري[6]» پديده­هاي طبي بود (استراوينسکي، 2007؛ به نقل از رضايي، 1389).

[1]-Phobos

[2]-Son of Ares or god of war

[3]-Hippocrates

[4]-Melancholia

[5]-Medicalization

[6]-Psychologicalization

 متن فوق بخش هایی از این پایان نامه بود

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه روانشناسی

لینک متن کامل پایان نامه فوق با فرمت ورد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *