پایان نامه ارشد تعیین تفاوت سلامت روان افراد بر حسب جنسیت و تحصیلات

دانلود پایان نامه

2-2-1- هوش و هیجان

برای شروع به بررسی تفاوت «هيجان« و «هوش» که به کمک هم، سازه هوش هیجانی را می سازند، پرداخته می شود.

هیجان در لغت عبارت است از « احساس قوی مثل عشق، ترس یا خشم». درفرهنگ­های لغت تعاریف گوناگون و متناقضی از هیجانات وجود دارد. یکی از تعاریفی که در اینجا به کار می آید، هیجان را نوعی حالت احساسی می داند که خود­آگاه و ارادی است و طی آن حالتهایی چون شادي، غم و غصه، ترس، تنفر و… تجربه می شوند و با حالت هایی چون شناخت یا انگیزش و اراده تفاوت دارند.

هوش عبارتست از« توانایی یادگیری، فهم و تفکر درباره امور مختلف به روش منطقی و توانایی انجام کارها به روش مطلوب»

به عبارت ديگر مجموعه­ای از توانایی های شناختی که به ما اجازه مي­دهند تا نسبت به جهان اطرافمان آگاهی پیدا کنیم، یاد بگیریم و مسائل را حل کنیم.( باقر.زاده، عیوضی، 1387).

2-2-2- تعریف و مفهوم هوش هیجانی

هوش هيجاني، جديدترين تحول در زمينه فهم رابطه ميان تعقل و هيجان است و از آن به عنوان ماشه چكان يك انقلاب بزرگ در زمينه ارتقاي بهداشت رواني ياد مي شود. در واقع، مفهوم هوش هيجاني، يك حيطه چند عاملي از مجموعه مهارت­ها و صلاحيت هاي اجتماعي است كه بر توانايي­هاي فرد براي تشخيص درك و مديريت هيجان، حل مسأله و سازگاري تأثير مي­گذارد و به طرز مؤثري فرد را با نيازها، فشارها و چالش­هاي زندگي سازگار مي كند. ريشه­هاي تاريخي اين مفهوم را مي توان در قرن ۱۹ جستجو كرد. داروين در سال ۱۸۷۲ ميلادي، اولين اثر معروف خود را در اين زمينه منتشر نمود. او اثبات كرد كه ابراز عواطف در رفتارهاي سازگارانه افراد، نقشي اساسي ايفا مي كند. اين يافته به عنوان يك اصل مهم هوش هيجاني تا امروز مورد قبول صاحب­نظران بوده است.( صفوي، موسوي لطفي، لطفي، 1388).

صاحب­نظران در طی تاریخ تکوین مفهوم هوش هیجانی، تعاریف مختلفی از آن ارائه نموده‌اند. مایر و سالووی هوش هیجانی را از توانایی ارزیابی، بیان هیجانات خود و دیگران و استفاده کارآمد از آن می‌دانند. (خائف الهی و دوستار، 1382).

 متن فوق بخش هایی از این پایان نامه بود

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه روانشناسی

لینک متن کامل پایان نامه فوق با فرمت ورد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *