پایان نامه ارشد نقش بیماری ها در دوران کودکی و نوجوانی در گرایش افراد به مواد مخدر

دانلود پایان نامه

دانلود متن کامل پایان نامه رشته روانشناسی 

عنوان کامل پایان نامه : مطالعه رابطه گرایش به اعتیاد با زندگی نامه و نوع ارتباط با والدین در چرخه رشد جوانان 20 تا 40   سال در شهرستان کرج

نظریه های روان شناختی

1-دیدگاه روانکاوی:

ازنظر فروید (1905) اعتیاد نوعی تثبیت دهانی بوده که ناشی از تجربه­ی یک حادثه در مرحله دهانی (تا 18 ماهگی) است (راموس، 2004). هنگامی که تثبیت دهانی رخ می­دهد اختلالات روانی مرتبط با ناحیه دهانی انتظار می­رود برای مثال سیگار کشیدن، وابستگی الکل، و یا پرخوری می تواند به دلیل تثبیت دهانی باشد.

این شیوه­ی فرد برای سازگاری، خود مخرب است. اعتیاد تجلی پرخاشگری است. روانشناسان ایگو در سال 1970 ظهور کردند. آنها استدلال کردند که اعتیاد ناشی از نقص در عملکرد خود است که این نقص خود ناشی از عدم حل شدن تعارضات و یا شکست در درونی کردن اعمال والدین می­باشد (یالسیو، 1997 به نقل از پور، 2009).

فروید اولین روانکاوی بود که ریشه اعتیاد را در نوشته­های خود مورد بررسی قرار داد. او در مقاله “از تمدن و ملالت­هایش” بیان کرده بین شادی، لذت، اصل واقعیت، و مذهب رابطه وجود دارد. و نیز بیان کرده اعتیاد راهی برای فراهم کردن شادی و به طور همزمان پرهیز از درد است. همانطوری که فرد از دنیای بیرون رهایی می­یابد بلافاصله اسیر لذتش می­شود. از نظر فروید، در حالی که فرد به اوج لذت به دور از مکانیزم­های مخرب بیرونی مثل جامعه و روابط انسانی می­رسد که در این حالت انرژی زیادی از شخص مصرف می­شود که این انرژی می­تواند صرف دیگر  مقاصد  ترقی­اش شود (یالسو، 1997 به نقل از پور، 2009).

بر طبق روانکاوی اعتیاد می­تواند نتیجه “تصعید” باشد. تثبیت جابجایی انرژی جنسی، لیبیدو، از نهاد به خود است. از این­رو که انرژی جنسی از باطن (درون) به شی بیرونی مستقل مثل الکل انتقال می­یابد (سوب کوسکی[1]، 2006).

[1] .Subkowski,P

سوالات یا اهداف پایان نامه :

  • دوران کودکی و نوع ارتباط با والدین در چرخه رشد ( کودکی، نوجوانی) با گرایش افراد به مواد مخدر چه تاثیراتی دارد.
  • آیا علائق ، آرزوها و انتظارات افرادبا چرخه رشد در گرایش افراد به مواد در ارتباط است.
  • آیا تحصیلات افراد و دوران مدرسه باگرایش افراد به مواد در ارتباط است.
  • آیا بیماری ها در دوران کودکی و نوجوانی با گرایش افراد به مواد در ارتباط است.
  • آیا روابط با دوستان باگرایش افراد به مواد در ارتباط است.
  • آیا فقدان ها در دوران ها کودکی و نوجوانی با گرایش افراد به مواد در ارتباط است.
  • آیا تجربه آسیب و غفلت در کودکی و نوجوانی با گرایش به اعتیاد در ارتباط است.

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه روانشناسی

لینک متن کامل پایان نامه رشته روانشناسی با عنوان : مطالعه رابطه گرایش به اعتیاد با زندگی نامه و نوع ارتباط با والدین در چرخه رشد جوانان 20 تا 40   سال در شهرستان کرج

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *