پایان نامه ارشد ویژگی های شخصیتی دانش آموزان عادی

دانلود پایان نامه

تعاريف نارساخواني

  • تعريف سنتي نارساخواني تعريفي است كه توسط فدراسيون جهاني عصب شناسي[1] (1968) ارائه شده است. براساس اين تعريف كودكاني را نارسا خوان مي­نامند كه به رغم برخورداري از آموزش متداول در دستيابي به مهارت­هاي خواندن، ‌نوشتن و هجي كردن در حد متناسب با توانايي­هاي عقلي شان با شكست مواجه مي­شوند (به نقل از اسمیت و همكاران[2]، 1998).
  • نارساخواني مشكل خاص يادگيري در يك يا چند زمينه زبان نوشتاري مانند خواندن، نوشتن و هجي كردن است. اين اختلال كه داراي مبناي سرشتي است، مي­تواند با مشكلاتی در قلمرو حساب كردن نيز همراه باشد. نارساخواني كه بخصوص درجه تسلط فرد بر زبان نوشتاري (حروف، اعداد و نت­هاي موسيقي) را نشان مي­دهد، در بيشتر مواقع بر زبان گفتاري نيز تا حدي مؤثر است (انجمن نارسا خواني انگلستان[3]، 1989 به نقل از دويل، 1996 به نقل از دادستان، 1379).
  • تأخیر خاص خواندن[4]: دستيابي كودك به مهارت خواندن يا درك مطلب خوانده شده، ‌28 ماه يا بيشتر، پایينتر از سطحي است كه براساس سن وي و نتايج شكل اختصاري بهره هوش كودكان وكسلر پيش بيني مي­شود (راتر[5] و همكاران،‌1970؛ به نقل از دويل 1996؛ به نقل از دادستان، 1379).
  • مشكلات خاص خواندن[6]: اين مشكلات براساس نارسايي­هاي سازماندهي يا يادگيري مشخص مي­شوند؛ نارسايي­هايي كه صلاحيت­هاي فرد را در فرايندهاي پردازش، حافظه و مهارتهاي حركتي محدود مي­كنند و درنتيجه، محدوديت­هايي را در برخي يا در تمامي مهارت­هاي زبان، ‌خواندن و نوشتن،‌ انشاء، ‌حساب كردن و رفتار به وجود مي­آورند. بنابراين مشكلات خاص خواندن، اصطلاحي توصیفی است براي مشخص كردن مشكلات گروه معدودي از افراد كه توانايي خواندن (و احتمالاً هجي كردن و حساب كردن) درآنها به طور معناداري پايينتر از حد توانايي­هاي آنها در زمنيه­هاي ديگر است (انستيتوي نارساخواني[7]، 1989؛ به نقل از دويل، 1996؛ به نقل از دادستان، 1379).

[1]. Word federation of Neu rology

[2]. Smith

[3]. British Dyslecxia Associa&on

[4]. Pecific developmento

[5]. Ruoter

[6]. Specific learning difficulties

[7]. Dyslexia Institute

 متن فوق بخش هایی از این پایان نامه بود

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه روانشناسی

لینک متن کامل پایان نامه فوق با فرمت ورد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *