پایان نامه افزایش تعهد اخلاقي زنان با آموزش غني‌سازي

دانلود پایان نامه

غني‌سازي روابط[1]

الف) تعريف مفهومي: غني‌سازي روابط زناشويي مجموعه مهارتهايي هستند که براي ارضاي نيازهاي خانواده مانند، عشق، مهرباني، تعلق، اعتماد، وفاداري، امنيت و لذت آموزش داده مي‌شوند. عواملي که اين رويکرد براي حفظ روابط سالم و طولاني آنها را لازم مي‌داند، عبارتند از: توانايي ايجاد جو حمايتي در هنگام گفتگو براي حل مسئله، توانايي حل مشکلاتي که براي هر دو همسر به عنوان عامل فشارزا به حساب مي‌آيد، توانايي درک ديدگاه ديگري و ارتباط با همسر، توانايي ديدن خود و ديگري بطور روشن و بدون تحريف، توانايي مديريت تبادل ارتباط منفي و کنترل خشم، توانايي تغيير الگوهاي رفتاري که شخص خواهان آن است و توانايي کمک به همسر تا الگوهاي ارتباطي خود را بطور مطلوب تغيير دهد (سوکا[2]، 2005؛ ص. 37).

ب) تعريف عملياتي: در اين پژوهش متغير مستقل غني‌سازي روابط زناشويي است که در هشت جلسه و در مدت يک ماه به زوجها آموزش داده شد. جلسات به صورت گروهي به زوجها آموزش داده شد.

برنامه‌هاي غني‌سازي داراي مدل‌هاي متعددي مي‌باشد که در اين تحقيق از دو مدل (برنامه ارتقاء زوجين و آماده‌سازي اولسون) به جهت اهداف مشترک شان با تعهد و تاب‌آوري استفاده شده است. در اين راستا نه مهارت به هم پيوسته به زوجها آموزش داده شد که عبارتند از: 1- مهارت گوش دادن فعال 2- مهارت ابرازگري
3- مهارت همدلي 4- مهارت بحث و مذاکره 5- مهارت حل مسئله و حل تعارض 6- مهارت آسان‌سازي و تساهل 7- مهارت تصميم‌گيري و بودجه‌بندي مالي 8- مهارت گسترش اهداف شخصي 9- مهارت نگهداري و تداوم.

[1]– Marriage Enrichment Programs

[2]– Scuka

 متن فوق بخش هایی از این پایان نامه بود

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه روانشناسی

لینک متن کامل پایان نامه فوق با فرمت ورد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *