پایان نامه بررسی اثر بخشی طرحواره های درمانی بر افزایش سلامت روان دانشجویان متاهل

دانلود پایان نامه


دانلود متن کامل پایان نامه رشته روانشناسی 

عنوان کامل پایان نامه : اثر بخشی طرحواره های درمانی بر کاهش تعارضات زناشویی و افزایش سلامت روان

3-3-2-2-نظريه مبادله اجتماعي

در اين نظريه پاداش ها و هزينه هاي موجود در تعاملات مورد توجه قرار مي گيرد. افراد به دنبال مبادلات پاداش دهنده هستند  و تلاش کمتري را براي حفظ هزينه ها در مقايسه با پاداش ها مي کند.اکثر مطالعات در مورد کيفيت تصميم گيري در خانواده در توجيه علت و چگونگي تصميم گيري از اين نظريه استفاده نموده اند (لاسول و لاسول[1]،2001،به نقل از زماني منفرد،1385).

هرکس منابع شخصي مانند پول، دانش، استعداد، عاطفه، مهارت و … دارد که براي پاداش مناسب ديگران از اين منابع استفاده مي کند، چنين منابعي مي تواند منبع قدرت در تصميم گيري زوجين باشد. نظريه مبادله اجتماعي بطورگسترده اي براي کمک به زوجين در موقعيت هاي تعارضي استفاده مي شود.  اکثر درمان هاي موفق زناشويي بر حداکثرسازي جنبه هاي پاداش دهنده روابط و به حداقل رساندن موانع تاکيد مي کنند. بر پايه اين نظريه شرکت افراد در رابطه اي صميمانه و ادامه دادن به ان تا زماني پايدار است که از نظر پاداش ها و هزينه ها خشنود کننده باشد. بر اين اساس اختلاف و نارضايتي زناشويي تابعي است از نرخ تقويت و تنبيه. شايد بهتر باشد تقويت /پاداش را خشنودي و تنبيه/ هزينه را ناخشنودي بناميم. بنابراين بر اساس اين نظريه افراد مي خواهند خشنودي را به حداکثر و ناخشنودي را به حداقل برسانند (برنشتاين ،2010 ).

انتقادي که به اين نظريه وارد شده اين است که همه موضوعات در قالب اين نظريه توجيه نخواهد شد. جنبه هاي بسياري از روابط به نظر مي رسد که مبتني بر عوامل پيچيده اي باشند که غالباً فراتر از هوشياري طرفين باشد (لاسول و لاسول،2001؛به نقل از زماني منفرد،1385).

[1] Lasoul & Lasoul

سوالات یا اهداف پایان نامه :

تعیین اثر بخشی طرحواره های درمانی بر کاهش تعارضات زناشویی دانشجویان متاهل

تعیین اثر بخشی طرحواره های درمانی بر افزایش سلامت روان  دانشجویان متاهل

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه روانشناسی

لینک متن کامل پایان نامه رشته روانشناسی با عنوان : اثر بخشی طرحواره های درمانی بر کاهش تعارضات زناشویی و افزایش سلامت روان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *