پایان نامه بررسی مقایسه میانگین نرخ انتشار بهنجارشده پژوهشگران ایرانی در بازه زمانی 1991 تا 2011 در میان رشته های مختلف

دانلود پایان نامه

2-1-3-1- شمار انتشارات و استنادات

آشكار است كه همه دروندادها و بروندادهاي پژوهشي به شيوه‌اي عيني و دقيق قابل اندازه‌گيري نيستند. در عين حال، بسياري از آن­ها به طور آماده و به سادگي در اختيار پژوهشگران قرار ندارند. براي نمونه، در حالي كه فراواني انتشارات علمی و فراواني استناد به آن­ها بيش از همه در دسترس، عيني و در نتيجه قابل اندازه‌گيري هستند (نجمان و هویت[1]، 2003) ، دسترسي به آمار قابل اطمینان برای حمايت‌هاي مالی دريافتي پژوهشگران دشوار است (کیم، ولف وندر، تومبلی، 2011) . از اين رو، اگرچه پژوهش­های علمی مي‌توانند برونداد­های بسیاری داشته باشند، اما فراواني انتشارات علمی و فراواني استناد به آن­ها به طور گسترده به عنوان بارزترين برونداد پژوهش­های علمی پذیرفته شده است (کول[2]، 1979؛ بوناکورسی و دارایو، 2003؛ باره[3]، 2001) .

بدين ترتيب، شمار مطلق انتشارات یکی از مؤلفه­هایی است که در ارزيابي بهره­وری پژوهشگران انفرادی به کار مي‌رود. با اين حال، مناسب بودن اين سنجه به عنوان بازنموني از بهره‌وري از بسياري جهات مورد ترديد است. از جمله، بسياري از پژوهشگران، انديشه‌هاي كم‌مايه‌ بسياري را به سرعت منتشر مي‌كنند. در مقابل، برخي دانشمندان برجسته آثار كمي را منتشر مي‌كنند (شاكلي، 1957، ص. 279) . تعداد انتشارات از پژوهشگری به پژوهشگر دیگر بسته به عوامل فردی، اجتماعی، سازمانی، و تخصصی متفاوت است. از اين گذشته، اين سنجه چنان­كه از آن برمي‌آيد تنها كميت توليدات علمي را بازتاب مي‌دهد و نمی­تواند آینه تمام­نمای بهره­وری علمی باشد.

در صورتي كه اثربخشي توليدات دانش‌پژوهان يك حوزه در پیشبرد دانش مد­ نظر باشد، تعداد استنادها به عنوان سنجه‌ای دیگر در محاسبه بهره‌وري پژوهشي دخالت داده مي‌شود. در این صورت، بهره­وری برابر است با ميانگين استناد بر مقاله كه در بسياري از آثار از آن به عنوان «ضريب تأثير» يا «ضريب اثرگذاري» پژوهشگر نيز ياد مي‌شود. گاهی نیز به عنوان «اثر استنادی» نامیده مي‌شود (نجمان و هویت، 2003) .

[1]. Najman & Hewitt

[2]. Cole

[3]. Barré

 متن فوق بخش هایی از این پایان نامه بود

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه روانشناسی

لینک متن کامل پایان نامه فوق با فرمت ورد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *