پایان نامه بررسی ميزان مولفه سازگاري با محيط در کتابخانه‌ها

دانلود پایان نامه

فصل دوم

ادبيات تحقيق

 

مقدمه

در ‌اين فصل به مفاهيم سلامت سازماني، ابعاد، ويژگي‌ها، مولفه ها، ارزش هاي سلامت سازماني و نظريه هاي سازمان سالم و همچنين به گفتگو درباره کتابخانه‌هاي عمومي و اهداف ويژگي‌ها، و کتابخانه ها به عنوان يک نهاد و سازمان پرداخته شده است. پس از آن مولفه‌هاي سلامت سازماني از نظر مايلز مورد بررسي قرار گرفته و در هر مولفه به بررسي‌ اين ابعاد در کتابخانه‌هاي عمومي توجه شده است.

 

2-1. سلامت سازماني

2-1-1. تعريف سلامت سازماني

رويكرد براون[1] بر پاية توسعة تعريف سازمان بهداشت جهاني[2]  قرار گرفته است كه سلامت را به عنوان حالتي از رفاه فيزيكي، ذهني و اجتماعي و نه فقط فقدان بيماري تعريف مي كند. براون از استعارة بدن انسان براي توصيف سازمان استفاده مي كند. در اين روش، به ساختار، طرح سازماني، استفاده از قدرت، فرايندهاي ارتباطي و توزيع كار اشاره دارد؛ مغز به اين که چگونه باورها، اهداف، سياست‌ها و رويه‌هاي اساسي اعمال مي شوند، تعارض چگونه اداره مي شود، تغيير چگونه مديريت مي شود، با اعضا چگونه رفتار مي شود و سازمان چگونه ‌ياد مي گيرد، اشاره مي كند. روح، هسته‌ يا قلب ‌يك سازمان است؛ چه چيزي آن را به تپش در مي آورد و به آن نيرو مي دهد و با مشاهده قابل اندازه گيري است (انصاري و همکاران، 1388، ص 47).

“امروزه سازمان‌ها به عنوان موجود زنده اي که داراي هويت مستقل از اعضا خود بوده، تصور مي شوند؛ به گونه اي که با اين هويت جديد مي توانند، رفتار کارکنان را تحت تاثير قرار دهند. اين شخصيت و هويت مي تواند داراي « سلامت سازماني » و ‌يا « بيماري سازماني » باشد” (ساعتچي، 1385). سلامت سازماني نشان دهنده توانايي ‌يک سازمان در عملکرد موثر، نحوه مقابله، براي تغيير مناسب و پيشرفت داخلي مي باشد. از نظر نيول[3] (1995) سلامت سازماني موضوعي کلي است که با سه مجموعه فشار رواني (استرس)، بهداشت رواني، و اخلاق در سازمان‌ها ارتباط دارد.

[1]. Brown

[2]. World Health Organization (WHO)

[3]. Newell

 متن فوق بخش هایی از این پایان نامه بود

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه روانشناسی

لینک متن کامل پایان نامه فوق با فرمت ورد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *