پایان نامه تعیین مولفه‏‏ هاو محتوای پرسشنامه سنجش رشد خود در جامعه مشاوران

دانلود پایان نامه

2-1-بخش اول – بررسی خود

2-1-1-شناخت انسان

به راستى انسان کیست؟ و چه کسى را مى‏توان انسان نامید؟ آیا آفریده‏اى با این همه گوناگونى و دگرگونى را مى‏توان تعریف کرد؟ آیا انسان فطرت و سرشت ثابت و از پیش تعیین شده‏اى دارد؟

در پاسخ به این سوال‏ها ثَبات و تعریف پذیرى طبیعت[1] و ماهیت[2] انسان اهمیت دو چندانى پیدا می‏کند، زیرا گلوگاه و گردنه اصلى در میان پرسش‏‏هاى به میان آمده به شمار مى‏آید. در این باره پاره‏اى از اومانیست‏هاى[3] دوره رُنسانس به روشنى ابراز مى‏داشتند: انسان هیچ طبیعت و فطرت ثابت و ویژه‏اى ندارد. این گفته برابر همان نظریه اگزیستانسیالیست‏ها در قرن بیستم است که مى‏گویند: همه موجودات ماهیت دارند اما انسان ماهیت ندارد. انسان وجود دارد و وجود او مقدم بر ماهیت اوست. معناى ساده این سخن این است که تمام آفریدگان هویت و سرشت تعریف شده و ثابتى دارند و تنها انسان است که هیچ ماهیت روشنى ندارد (سایت حوزه).

در چشم‏انداز تاریخ تمدن بشری نیز، موضوع شناخت انسان و ابعاد مربوط به او همیشه به عنوان سوالی اساسی مطرح بوده و از دوران یونان باستان، سقراط حکیم با گفته معروف “خود را بشناس، زیرا زندگی آزمون نشده ارزش زیستن ندارد” (دانیلز[4]، 1992، ترجمه فصیح،1380)؛ در مقابل سوفسطاییان که شناخت واقعیت را ممکن نمی‏دانستند، با روشی معتدل و بیانی استوار و مطمئن، انسانها را به تامل در نفس خویشتن دعوت می‏کرد تا در درون خود گوهر الهی را کشف کنند، و از نو آن عقل ربانی که جهان را روشن ساخته است را نیز، در ضمیر خویش نیز مشاهده کنند (طالب زاده، 1379، به نقل از اژه‏ای، 1380).

[1] فطرت، خلق و خوی و سرشتی ‌که ‌مردم ‌بر آن آفریده ‌شده‏اند.

[2] حقیقت‌ هر ‌چیزی.چیستی حقیقت ذات.بر حقیقت شئ و آنچه شیئیت شی است اشاره دارد.

[3] انسان‌گروی، انسان‌گرایی، انسان باوری و اصالت بشر به عنوان معادل‌های واژه Humanism به كار رفته است.نظامی فكری و اعتقادی است كه نیازهای بشری را مورد اهتمام قرار می‌دهد و راه ‌حل آن‏ها را به جای ایمان به خدا از طریق عقل و خرد آدمی جستجو می‌كند.

[4] Daniels, M.

 متن فوق بخش هایی از این پایان نامه بود

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه روانشناسی

لینک متن کامل پایان نامه فوق با فرمت ورد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *