پایان نامه تغييرات نشانه هاي اضطراب اجتماعي بر اساس متغيرهاي حساسيت اضطرابي، عدم تحمل بلاتکليفي و ذهن آگاهي در دانشجويان با توجه به جنسيت

دانلود پایان نامه

1-1-  اهميت و ضرورت تحقيق

اختلالات اضطرابي هزينه اقتصادي بالايي را به صورت مستقيم (هزينه­هاي مراقبت اوليه) و غير مستقيم (کاهش توليد اقتصادي) بر جامعه تحميل مي­کنند. اين خسارت در سال 1990 در ايالات متحده 6/46 بيليون دلار تخمين زده شده است، يعني معادل 5/31 درصد از هزينه کل ناشي از بيماري­هاي رواني (دوپونت و همکاران، 1996؛ به نقل از رضايي، 1389). مطالعات اخير حاکي است که اختلال اضطرابي مزمن ممکن است ميزان مرگ و مير مربوط به اختلالات قلب و عروق را افزايش دهد (سادوک و سادوک، 1389).

مطالعات همه­گيرشناسي نشان مي­دهد که اضطراب اجتماعي سومين اختلال روانپزشکي شايع پس از افسردگي اساسي و سوء مصرف الکل مي­باشد (مويترا و همکاران، 2008). اضطراب اجتماعي همبودي بالايي با ساير اختلالات اضطرابي، اختلالات خلقي و اختلالات وابسته به مواد دارد (باکنر[1] و همکاران، 2013). اکثر افراد مبتلا به اضطراب اجتماعي گزارش مي­کنند که شغل، تحصيل و کارکرد عمومي آن­ها به­واسطه ترس­هايشان به­طور جدي آسيب ديده است (ترک و همکاران، 2008). ساندرسون و همکاران (1990)، در مطالعه خود نشان دادند که 50 درصد از افراد مبتلا به اختلال اضطراب اجتماعي در دهه سوم زندگي خود، مجرد مانده­اند و به احتمال بيشتري در مقايسه با همتايان غير مضطرب خود در شغلي پايين­تر از سطح تحصيلي­شان اشتغال دارند (ساندرسون و همکاران، 1990). اضطراب اجتماعي با کاهش زياد در کيفيت زندگي مرتبط است (فارمارک و همکاران، 2002). سافرن و همکاران (1997) نشان دادند که مبتلايان به اضطراب اجتماعي از سطح بسيار پايين­تري از کيفيت زندگي نسبت به افراد گروه کنترل برخوردار مي­باشند و سطح کيفيت زندگي به­طور معکوسي با شدت اختلال به­ويژه در رابطه با اضطراب در تعاملات اجتماعي ارتباط دارد (نيکويي، 1387).

[1]-Buckner

 متن فوق بخش هایی از این پایان نامه بود

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه روانشناسی

لینک متن کامل پایان نامه فوق با فرمت ورد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *