پایان نامه رضايتمندي زناشويي در بين زنان و مردان

دانلود پایان نامه

2-2-1-3- نظريه ارتباطات

فرايند ارتباط در خانواده يكي از زمينه‌هاي مورد علاقة مشاوران در خانواده درماني است. نويسندگاني چون پاول، ژانت بوئن و جكسون ارتباط انساني را در سه بعد تعريف كرده‌اند: تركيب، معاني و اعمال ( موسوي ، 1379 ) .

تركيب: مجموعه قراردادها و قوانين دستور زبان ماست كه به منظور بيان معني در ساختار قرار گرفتن واژه‌ها در جملات بكار مي‌رود ( موسوي ، 1379 ) .

معاني: به معني و مفهوم واژه‌ها مربوط مي‌شود و به ميزان و كيفيت زبان و كاربرد آن بستگي دارد. در بسياري از خانواده‌ها در نظامهاي ارتباطي آنان زبان خاصي به كار مي‌رود كه درك و شناخت آن براي مشاوره مي‌تواند بسيار مفيد باشد ( موسوي ، 1379 ) .

اعمال: شامل رفتارهاي كلامي و غيركلامي و مطالعة اثرات رفتاري ارتباط است ( موسوي ، 1379 ) .

ويژگيهاي ارتباط

متخصصان خانواده درماني، اصول حاكم بر خصوصيات ارتباطي در خانواده را به شرح زير بيان مي‌دارند:

ـ هرگاه شخصي در حضور فرد ديگري قرار گيرد كه عامل نوعي پيام است، از او رفتاري سر مي‌زند و با طرف مقابل ارتباط برقرار مي‌كند. ارتباط صرفاً صحبت كردن نيست بلكه شامل حركات، ژستها، حالتها، لحن صدا و غيره نيز مي‌باشد. بنابراين نداشتن ارتباط امكان‌پذير نيست.

ـ ارتباط شامل هم «محتوي» و هم «كيفيت رابطه» است. به اين ترتيب ارتباط منحصر به ارائه و انتقال اطلاعات به ديگران نيست، بلكه روابط موجود بين افراد را نيز در بر مي‌گيرد.

ـ هرگونه ارتباط بين دو نفر و يا بين دو گروه ممكن است در درجات متفاوتي، قرينه‌اي (كه طرفين در موقعيت مساوي هستند مانند زن و شوهر) و يا تكميلي (كه بر پايه عدم تساوي طرفين است مانند رابطة پزشك و بيمار) باشند.

 متن فوق بخش هایی از این پایان نامه بود

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه روانشناسی

لینک متن کامل پایان نامه فوق با فرمت ورد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *