پایان نامه مقایسه تاب‌آوری، بی‌ثباتی ازدواج و بهزیستی روان‌شناختی در دو گروه از مادران دارای کودکان کم‌شنوا و عادی

دانلود پایان نامه

اهمیت و ضرورت پژوهش:

میزان بالای طلاق در جوامع تأییدکننده این حقیقت است که بسیاری از زوجین تمایلی نسبت به ماندن در ازدواج‌های ناکام را ندارند، تحقیقات در ایالات‌متحده نشان می‌دهد که 60 درصد زوجین در اولین سال ازدواج، سرخوردگی[1] را تجربه می‌نمایند (کایزر[2]،1993). بیش از 60 درصد از اولین ازدواج‌ها در آمریکا به طلاق ختم می‌شود (چرلین[3]،1992). در ایران هم شاهد افزایش نرخ طلاق و سست‌تر شدن نظام خانواده هستیم. به‌طوری‌که در سال 1383 به ازای هر 8/9 ازدواج صورت گرفته، 1 مورد طلاق رخ‌داده است و این نسبت در سال 1389 کاهش چشمگیری داشته است، به‌طوری‌که در این سال به ازای هر 5/4 ازدواج صورت گرفته 1 مورد طلاق ثبت‌شده است و با توجه به آمار سایت سازمان ثبت‌احوال کشور بین 43 تا 50 درصد طلاق‌ها در 5 سال اول زندگی مشترک اتفاق افتاده است (سایت ثبت‌احوال کشور،1392).

والر و هیل[4] (1951) اولین محققانی بودند که پیشنهاد دادند طلاق ممکن است ریشه در سرخوردگی زوجین داشته باشد. سرخوردگی و فرسودگی زناشویی[5]، کاهش تدریجی دلبستگی عاطفی به همسر است که بااحساس بیگانگی، بی‌علاقگی و بی‌تفاوتی زوجین به یکدیگر و جایگزینی عواطف منفی به‌جای عواطف مثبت همراه است. در یک ازدواج سرخورده یکی یا هردو زوج ضمن تجربه احساس گسستگی از همسر و کاهش علایق و ارتباطات متقابل، نگرانی‌های قابل‌توجهی در خصوص تخریب فزاینده رابطه و پیشروی به سمت جدایی و طلاق دارند .

کایزر (1993) معتقد است باوجوداینکه تمامی ازدواج‌ها به‌نوعی سرخوردگی را تجربه می‌کنند اما بسیاری از این ازدواج‌ها باکیفیت پایین ادامه یافته و زندگی متأهلی بی‌ثباتی را تشکیل می‌دهند که متمایل به فروپاشی است، اگرچه ممکن است لزوماً به طلاق منجر نشود.

[1] Disaffection

[2] Kayzer, K

[3] Cherlin, A

[4] Waller, W., & Hill, R

[5] Burnout

 متن فوق بخش هایی از این پایان نامه بود

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه روانشناسی

لینک متن کامل پایان نامه فوق با فرمت ورد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *