پایان نامه ميزان رابطه دوگانه نشانه هاي اضطراب اجتماعي با ذهن آگاهي در دانشجويان با توجه به جنسيت

دانلود پایان نامه

1-1-  تعاريف عملياتي

1-1-1- اضطراب اجتماعي

تعريف مفهومي: بر اساس نسخه تجديد نظر شده­ي چهارمين ويراست راهنماي تشخيصي و آماري اختلالهاي رواني (DSM-IV-TR) اختلال اضطراب اجتماعي شامل ترس از آن دسته از موقعيت­هاي اجتماعي است که در آن­ها مورد ارزيابي قرار گرفتن و يا تماس با غريبه­ها نگراني فرد را به دنبال دارد. آن­ها ممکن است ترس­هاي ويژه­اي در زمينه­ي فعاليت­هايي مانند نوشتن، غذا خوردن و سخن ­گفتن در حضور ديگران داشته باشند، يا ممکن است گونه­اي ترس مبهم و غير اختصاصي در زمينه­ي شرمسار شدن داشته باشند (سادوک و سادوک، 2007). تعريف DSM-5 نيز مشابه مي­باشد. بر اساس DSM-5 اختلال اضطراب اجتماعي ترس يا اضطراب مشخص درباره يک يا چند موقعيت اجتماعي است که در آن فرد در معرض مداقه ديگران قرار مي­گيرد. مثال­ها شامل تعاملات اجتماعي (مکالمه داشتن، ملاقات با افراد ناآشنا)، مورد مشاهده قرار گرفتن (خوردن يا نوشيدن)، عملکرد در مقابل ديگران (سخنراني کردن)، مي­باشد (جست[1] و همکاران، 2013).

اضطراب اجتماعي نيز به صورت عمومي براي نگراني­ها و ترس­هاي اجتماعي که ميزان کمتري از لحاظ شدت و آسيب را براي فرد ايجاد مي­کند، به کار مي­رود (محمدي و همکاران، 1392). در اين پژوهش منظور از اضطراب اجتماعي، نشانگان اضطراب اجتماعي و نه اختلال اضطراب اجتماعي مي­باشد.

تعريف عملياتي: اضطراب اجتماعي در اين تحقيق بر اساس نمره­اي است که آزمودني­ها در پرسشنامه فوبياي اجتماعي (SPIN) کانور[2] و همکاران (2000) به­دست مي­آورند (توضيحات تکميلي در قسمت ابزار تحقيق ارائه خواهد شد).

[1]– Jeste

[2]– Connor

 متن فوق بخش هایی از این پایان نامه بود

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه روانشناسی

لینک متن کامل پایان نامه فوق با فرمت ورد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *