پایان نامه نقش واسطه ای هویت معنوی در ارتباط بین دلبستگی به والدین و همسالان و فاصله روانشناختی

دانلود پایان نامه

1-6- تعریف مفهومی متغیرهای پژوهش

 

1-6-1- هویت معنوی

هویت معنوی به عنوان نحوه­ای که “من” فرد به معنویت مربوط می­شود و با حس “خود” یکپارچه و ادغام می­شود، تعریف می­گردد (مک­دونالد، 2009). با توجه به در نظر گرفتن معنویت به عنوان ارتباط با نیروی برتر و دیگران، هویت معنوی را می­توان به عنوان تعریف و شناسایی خود بر اساس معنویت و از جمله ارتباط با نیرویی برتر و دیگران در نظر گرفت.

 

1-6-2- دلبستگی به والدین و همسالان

دلبستگی تمایل ذاتی انسان به برقراری پیوند عاطفی عمیق با افراد خاص است (بالبی، 1969) که در تمام طول زندگی فرد تقریباً پایدار باقی می­ماند و مبنایی برای بروز دلبستگی و سایر روابط نزدیک در سالهای بزرگسالی می­شود (میکیولینسر و همکاران، 2005).

 

1-6-3-  فاصله­ی روانشناختی

فاصله­ی روانشناختی بیانگر نحوه­ای است که افراد را در فضای روانشناختی خود جهت می­دهیم. این جهت­گیری به نحوه­ی پاسخ و واکنش ما به دیگران جهت می­دهد. فاصله روانشناختی در بردارنده­ی دو بعد حریم رعایت اخلاقی و جهت­گیری غلبه اجتماعی می­باشد. حریم رعایت اخلاقی بیانگر مرز و محدوده­ای است که در آن افراد و گروه­ها به صورتی تعریف می­شوند که فرد مایل است نسبت به آنها توجه اخلاقی نشان دهد. اما، جهت­گیری غلبه اجتماعی بیانگر افکار و عقاید فرد مبنی بر این است که شخص و یا گروهی از افراد نسبت به سایرین جهت برخورداری از برتری و غلبه بر سایر افراد، سزاوارترند (هاردی، بتاچرجی، رید و آکوئینو، 2010).

 متن فوق بخش هایی از این پایان نامه بود

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه روانشناسی

لینک متن کامل پایان نامه فوق با فرمت ورد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *