پایان نامه ارتباط ذهن آگاهي با اضطراب اجتماعي در دانشجويان با توجه به جنسيت

دانلود پایان نامه

1-1-1- حساسيت اضطرابي

تعريف مفهومي: حساسيت اضطرابي يك سازه تفاوت­هاي فردي است كه در آن فرد از نشانه­هاي بدني كه با انگيختگي اضطرابي (افزايش ضربان قلب، تنگي نفس، سرگيجه) مرتبط است، مي­ترسد و اصولاً از اين عقيده ناشي مي­شود كه اين نشانه­ها به پيامدهاي بالقوه آسيب­زاي اجتماعی، شناختي، و بدني منجر مي­شود (ديكان  و همکاران، 2003).

تعريف عملياتي: نمره­اي که آزمودني در مقياس حساسيت اضطرابي  (ASI-R)که توسط تيلور و کاکس[1] در سال 1998 ساخته شده، به­دست مي­آورد (توضيحات تکميلي در قسمت ابزار تحقيق ارائه خواهد شد).

1-1-2- عدم تحمل بلاتکليفي

تعريف مفهومي: عدم تحمل بلاتکليفي به يک ويژگي شخصيتي اشاره دارد که ناشي از مجموعه­اي از باورهاي منفي درباره­ي عدم قطعيت، آستانه تحمل پايين براي موقعيت­هاي نامطمئن و مبهم، و پيش­بيني عواقب ناگوار براي اين شرايط است (داگاس و رابي چاوود، 2007).

تعريف عملياتي: در اين تحقيق عدم تحمل بلاتکليفي دربرگيرنده نمره­اي است که آزمودني از “مقياس عدم تحمل بلاتکليفي” (IUS) (فريستون[2]، و همکاران، 1994) به­دست مي­آورد (توضيحات تکميلي در اين باره در قسمت ابزارهاي تحقيق ارائه خواهد شد).

1-1-3- ذهن ­آگاهي

تعريف مفهومي: ذهن ­آگاهي نوعي آگاهي است که از طريق توجه به يک تجربه به شيوه­اي خاص به دست مي­آيد؛ در اين حالت توجه متمرکز بر هدف (توجه به شيوه­اي آگاهانه بر قسمت­هاي ويژه­اي از يک تجربه متمرکز مي­شود)، متمرکز بر حال (زماني که ذهن در افسوس گذشته و اي کاش آينده فرو مي رود، آن را به لحظه حال باز مي­گردانيم) و غيرقضاوتي (اين ويژگي حس پذيرش هر آن­چه در مرکز آگاهي قرار مي گيرد را در پي دارد) است (کابات زين، 1994؛ به نقل از کرين[3] ، 2009)

تعريف عملياتي: نمره­اي که آزمودني در پرسشنامه پنج وجهي ذهن­آگاهي(FFMQ) که توسط بائر[4]و همکاران (2006) ساخته شده است، به­دست مي­آورد (توضيحات تکميلي در قسمت ابزار تحقيق ارائه خواهد شد).

[1]– Cox

[2]– Freeston

[3]-Crane

[4]– Baer

 متن فوق بخش هایی از این پایان نامه بود

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه روانشناسی

لینک متن کامل پایان نامه فوق با فرمت ورد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *