بررسی تاثیر اضطراب در یادگیری دانش آموزان تیزهوش و عادی

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

فصل اول: طرح تحقیق

عنوان – بیان مسئله

مقدمه:

اضطراب یکی از رایج ترین اختلالات در بین دانش ­آموزان است که می­توان به عنوان ریشه بعضی از مشکلات از آن نام برد.

مطلب دیگر :

بسیار شنیده ­ایم که کودکان به دلیل اضطراب به مدرسه نرفته ­اند. یا اضطراب از امتحان باعث افت درسی آنها شده است یا یک اضطراب اجتماعی به کناره ­گیری آنان انجامیده است، کم نیستند دانش­ آموزانی که حتی یک کلمه سرکلاس حرف نمی­ زنند.

و یا در یک بازی دسته­ جمعی شرکت نمی­ کنند، اگر به همه این رفتارها توجه کنیم ریشه­ ای از اضطراب را در آن­ها می­بینیم، قرن بیستم را قرن “اضطراب” نامیده ­اند. در جوامع صنعتی انسانها دائماً در معرض حوادث گوناگون قرار دارند و نگران حال و آینده خود هستند به عبارت دیگر زندگی مدرن امروزی با پیچیدگی خاص خود شرایط زیستی بشر را تغییر داده و موجب شده است تا آدمی شیوه زندگی گذشته را رها کند و برای سازگاری با شرایط جدید تلاش نماید. کودکان و نوجوانان که بیش از هر گروه دیگر در معرض خطر روزافزون ناشی از اضطراب قرار گرفته­ اند. اثر آن را می­توان در رفتارهای اجتماعی و فعالیتهای ذهنی آنها مشاهده کرد، در یادگیری های کلامی نوجوانان مضطرب پاسخ های نامربوط و نامفهوم می­ دهند و هر قدر مطلب مورد یادگیری دشوارتر باشد این نوع پاسخها شدت زیادتر می­خواهند داشت گاه حتی صدای و تکلم او را نیز تحت تاثیر قرار می­دهد بدیهی است که اضطراب در نوجوانان مزاحمت بیشتری ایجاد خواهد کرد (عظیمی- ۱۳۶۳).

اساساً خانواده، مدرسه و جامعه، سه عامل مهم در بروز و ظهور اختلالات رفتاری در افراد محسوب می­شوند. محیط زندگی، طرز رفتار اطرافیان، تصویرهایی را در ذهن نوجوان به جای می­گذارد. که ممکن است اثرات مطلوب و نامطلوب آن در تمام مدت زندگی باقی بماند و نتایج آن هم تنها به خود فرد منتهی نمی­ شود. بلکه در چگونگی روابط او با افراد دیگر هم تاثیر می­گذارد، علمای امر تعلیم و تربیت در مورد نقش مدرسه و نوع نگرش دانش­ آموزان به محیط مدرسه و اهمیت تاثیر نوع روابط بین دانش ­آموزان و مربیان، معتقدند که هرگاه نوجوان از اعتماد به نفس، آرامش درون، صفای قلب و نگرش مثبت به مربی خود، برخوردار است آموزش نیز برایش لذت بخش خواهد بود و بالعکس، موجب اضطراب و دلهره و مدرسه گریزی وی می­گردد.

تعریف و بیان مسئله:

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*