دانلود زمان بندی تولید تخصیص منابع محدود در طول زمان برای انجام گروهی از فعالیت‏ها

قطعات مورد نیاز در موقع مناسب می‏شود. مسائل زمانبندی تولید بسیار متنوع هستند.

امروزه اغلب كارخانجات كشور، بدون استفاده از روش‌های علمی برنامه‌ریزی تولید مشغول به كار هستند و لذا با مسائلی مانند وقفه‌‌های مختلف در تولید،‌ عدم وجود پیش بینی درخصوص مواد اولیه مورد نیاز، مدت زمان لازم برای تولید، عدم توانایی تصمیم گیری در خصوص تركیب تولید و … مواجه هستند.

1-2. بیان مساله

در این پژوهش به زمان­بندی کارها بروی ماشین­های موازی غیر­مرتبط که توالی کارها وابسته به زمان آماده­سازی است خواهیم پرداخت. کا­ر­ها قابلیت برش یا حالت نیمه تمام بروی ماشین را دارا هستند. تلاش بر آن است تا به زمان­بندی دست یابیم که هم حداکثر زمان تکمیل در آن کمینه باشد و هم حداکثر دیرکرد حداقل گردد.

1-3. ضرورت و اهداف پژوهش

هدف زمان­بندی تولید تخصیص منابع محدود در طول زمان برای انجام گروهی از فعالیت‏ها است. داشتن یك برنامه زمان­بندی تولید مناسب، تاثیر زیادی بر افزایش كارائی و دسترسی به اهداف سازمان دارد. مدل زمان­بندی تولید در هر یك از سازمان‌های تولیدی با توجه به اهداف و اولویت‏های دسترسی به هر یك از آن‌ها متفاوت است. بنابراین برای تعیین مدل زمان­بندی مناسب در سازمان ابتدا باید اهداف، اولویت­ها و محدودیت منابع مورد بررسی قرار گیرد.

برنامه‌ریزی تولید در واقع زمان­بندی و تعیین ترتیب اولویت‌های انجام كارها به صورت بهینه می‌باشد واضح است كه برای یك واحد تولیدی حداقل نمودن هزینه و افزایش بهره‌وری اهمیت زیادی دارد، بنابراین نوبت‌بندی در برنامه (در عدد، زمان و مكان) به منظور حداقل كردن هزینه و افزایش بهره‌وری ضرورت دارد.

یک مطلب دیگر :

اهمیت توالی كارها بر روی گروهی از ماشین­ها، با هدف تمركز بر هزینه­ها از آن جهت مورد توجه است كه در محیط كسب و كار امروز، رقابت شركت­های تولیدی از طریق قابلیت آن­ها برای پاسخگویی سریع به تغییرات سریع در زمینه تجاری و تولید محصولات با كیفیت بالاتر و هزینه­های كمتر تعیین می شود. شركت­های تولیدی در تلاش هستند تا این قابلیت ها را از طریق اتوماسیون و مفاهیم جدید مدیریت مانند تولید به هنگام به دست آورند. این مفاهیم به بسیاری از شركت­ها در به دست آوردن سود اقتصادی كمك كرده است. در سیستم های تولید بموقع كارها نباید زودتر و نه دیرتر تكمیل شوند كه به مسایل با هزینه های زودكرد و دیركرد و تخصیص موعدهای تحویل منجر می شود. در یك بازار بسیار رقابتی دیركرد تحویل محصول با توجه به موعد تحویل آن ها یك مقیاس عملكرد بسیار مهم برای واحدهای تولیدی در بازار رقابت است، همچنین، زودكرد كارها موجب افزایش هزینه نگهداری می شود.

در مرور ادبیات موضوعی به عمل آمده مشخص شد که تاکنون تلاش­های بسیار ناچیز و جسته و گریخته­ای برای حل مساله زمان­بندی ماشین­های غیر­مرتبط با محدودیت­های در نظر گرفته شده در این پژوهش صورت گرفته است. لذت در این پژوهش تلاش می­کنیم راه حلی علمی و عملی برای دستیابی به جوابی منطقی  بدست آوریم.

1-4. پیش فرض های پژوهش

فرضیات اصلی مساله که ما را در واقعی­تر کردن مساله و نزدیک شدن هر چه بیشتر به دنیای واقع رهنمون میکنند بطور خلاصه در زیر آمده اند:

  • تمام کارها بصورت مستقل زمان­بندی میشوند.
  • قطع کار بعد از انجام هر واحد یا جزء از کار می­تواند رخ دهد.
  • در هر لحظه هر ماشین حداکثر می­تواند یک کار را پردازش کند.

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*